2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hissar Mag 3
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utbyte av 4 st hissar (hiss 3, 4 ,5 och 6) samt modernisering av 1 st hiss (hiss 2). Totalt omfattar entreprenaden 5 st hissar. Samtliga hissar är belägna i byggnaden Magasin 3 i Frihamnen. Beställaren avser att teckna Kontrakt med en (1) Entreprenör. Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris. Kontraktets uppskattade värde är cirka niomiljoner femhundra tusen (9 500 000) svenska kronor. Uppskattat värde är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse. Denna upphandling är inte delad i kontraktsområden. Entreprenören ska lämna anbud på samtliga efterfrågade varor/tjänster.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45313000 Installation av hissar och rulltrappor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116270:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42416100 Hissar