Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service, support och underhållsavtal för systemet Time Care
Referensnummer: KS 2022/596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ängelholms kommun äger sedan tidigare en icke-exklusiv evig tid nyttjanderätt (licens) till nuvarande systemlösning, Time Care Planering och Time CarePool. I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Ängelholms kommun sin avsikt tilldela kontraktet för Service, support, underhållsavtal, uppgraderingar samt vidareutveckling av Time Care Planering / Pool inklusive tillhörande moduler och integrationer, till Time Care AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med hänvisning till att Time Care Planering och Time CarePool är befäst med ensamrätt motiveras förfarandet genom hänvisning till tekniska skäl och ensamrätt enligt 6 kap. 14 § LOU (2016:1145). Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och inte finns någon konkurrens endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Ett kontrakt kommer att tecknas med leverantören efter att tiden för avtalsspärr löpt ut. I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar har gått. Avtalslängden är två (2) år, med möjlighet till förlängning ett år i taget dock maximalt två år. Maximal avtalstid är fyra (4) år.