672149-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Film- och videoproduktion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion och animation
Referensnummer: 0444/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92111000 Film- och videoproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen Intraservice i Göteborgs Stad genomför en ramavtalsupphandling avseende
filmproduktion och animation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är delad i olika anbudsområden och ska leda till att avtal tecknas med, om så
möjligt, sju (7) leverantörer per anbudsområde. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
Upphandlingen omfattar filmproduktion och animation, med vilket avses produktion av rörlig bild av
varierande karaktär.
Det kan dels röra sig om snabba och enkla filmproduktioner och dels större och mer omfattande
produktioner. Upphandlingen omfattar inte filmproduktion från kommunfullmäktiges sammanträde
eller i andra sammanhang där det finns befintliga avtal.
Upphandlingen är indelad i följande fyra (4) anbudsområden och kommer nyttjas som ett
komplement till den egna verksamheten.
Anbudsområde 1 - Konceptuell film
Anbudsområde 2 - Reportage
Anbudsområde 3 - Dokumentation
Anbudsområde 4 - Animation