Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Petrus Magni skolan, Vadstena
Referensnummer: UH-2023-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser renovering av Petrus Magni skolan. Petrus Magni skolan ligger centralt i Vadstena kommun och består av fem st huskroppar, Hus A-E, byggda år 1967. Idag går ca 220 elever på skolan. Utöver skolan ska markarbete med bl.a. ny dränering för sporthallen och simhallen utföras. Även simhallens parkering ska byggas om under särskild period. Skolverksamheten evakueras juni 2023 till Birgitta-området och ”byter plats” med St Persskolans elever som flyttar tillbaka till nyrenoverade lokaler. Evakueringen är ett sidoprojekt och gäller ej denna entreprenad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45262690 Renovering av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt 5895 m2 BTA fördelat på
Hus A totala BTA ca 1650 m2
Hus B totala BTA ca 2850 m2
Hus C totala BTA ca 370 m2
Hus D totala BTA ca 340 m2
Hus E totala BTA ca 685 m2
Bearbetad markyta ca 15 300 m2.