672194-2023 - ResultatSverige-Kungälv: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult projektering överföringsledning Tega-Harestad
Referensnummer: KS2023/1447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är projektering av nya vatten och avloppsledningar till områden där länsstyrelsen har ålagt kommunen med ett föreläggande. Avgränsning av området visas i handling 7.3 Bilaga 1 översikt med föreläggandeområden.
Kungälvs kommun har tidigare gjort en förstudiehandling 7.7 Rapport _SYSTRA_Harestad som ska ligga till grund för konsultens fortsatta detaljprojektering. Det åligger dock konsulten att se över föreslagen ledningsdragning och komma med förbättringsförslag.
Anslutningspunkt för VA norr om delområde A finns inte medtagen i den förstudie som är gjord. Det åligger konsulten att i detaljprojekteringen hitta lämpligaste ställe för inkoppling av vatten och avlopp.
I konsultens uppdrag ingår delområde A, B samt D enligt handling 7.4 - 7.6. Konsulten ska även ha med sig planer på övriga områdens anslutningar till de områden som konsulten projekterar för.
Kungälvs Energi har för avsikt att vara med i projekteringen omfattning tas i samband med startmötet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen