672252-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning och slamsugning
Referensnummer: Tfnså 2022-289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun, Teknik- och fritidsnämnden i Säffle och Åmål avser upphandla slamtömning enligt upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 34144410 Slamsugare, 90400000 Avloppshantering, 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar huvudsakligen hämtning av den del av det kommunala avfallet som består av slam från slamavskiljare och av spillvatten ur slutna tankar för alla fastigheter inom kommunerna Säffle och Åmåls kommuner, vilka inte är anslutna till allmän va-anläggning.
Entreprenadens omfattning:
- hämtning av slam från slamavskiljare på fastigheter i Säffle- och Åmåls kommuner, vilka inte är anslutna till allmän va-anläggning
- hämtning av slam och spillvatten från slutna tankar
- hämtning av slam från mindre avloppsreningsverk utanför de två centralorterna
- hämtning av slam/sand från dagvattenbrunnar i gatumark
- hämtning av slam från fettavskiljare