672263-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Orsa: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Avloppsreningsverk för Nodava i Strategisk partnering
Referensnummer: NDV 2022/173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Nodava är drift- och utförandebolag för de kommunala VA-anläggningarna i Mora, Orsa och Älvdalens kommuner i Norra Dalarna. Nodava ska under de närmsta åren göra betydande investeringar i flera avloppsreningsverk.
Beställaren söker med denna upphandling en samarbetspartner som ska, under pågående drift, leda arbetet med att planera, upphandla övrig erforderlig kompetens för att gemensamt i projektet dimensionera, projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med beställaren och vara med och skapa väl fungerande anläggningar som möter framtidens behov.
Projektet har arbetsformen strategisk partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252100 Byggnation av anläggning för behandling av avlopp, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Avloppsreningsverk för Nodava i Strategisk partnering.