67228-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
Referensnummer: SR1620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio genomför en samordnad upphandling av Tryckeritjänster där samtliga Public Service bolag (SVT, UR, SRF) är avropsberättigade. Den dominerande verksamheten är inspelning av radio och tv program. Till dessa produktioner krävs ibland programblad, programtidningar, affischer, vykort, flyers m.m. vid kampanjer och liknande aktiviteter. Till verksamhetens behov finns interna personaltidningar samt övriga interna trycksaker. Till detta tillkommer föreställningar i konsertlokalen Berwaldhallen.
Syftet med upphandlingen är att underlätta för medarbetare som företräder den marknadskommunikativa verksamheten att enkelt avropa tryckeritjänster och målet är att finna en (1) lämplig leverantör till att utföra tryckeritjänst till:
— återkommande behov eller projektrelaterade produkter efter förutbestämt avrop,
— specifika unika produkter efter budget och specificerat avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen