67233-2020 - PlaneringSverige-KRISTINEHAMN: Hamndrift
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession - Drift av Gästhamn och ställplatser
Referensnummer: KS 2020:165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63721200 Hamndrift
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift av Gästhamn med ställplats för husbilar.
Koncessionsupphandling där risk övergår till koncessionshavaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionsupphandling för drift av gästhamn 20-tal båtplatser och 30-tal ställplatser för husbilar.
Risk och ansvar övergår till koncessionshavaren och avtalet innebär att avgift betalas till koncessionsgivare.
Upphandlingen kommer att publiceras med start v7-8 2020