2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Support, förvaltning och utveckling av Platinabaserade ärendehanteringssystem
Beskrivning: Stadsmiljöförvaltningen använder idag Platina som ärendehanteringssystem inom fyra olika verksamhetsområden. Dessa fyra är Färdtjänsttillstånd – hantering av tillstånd för serviceresor, KOPS – kundorienterat parkeringssystem, BEV – bidrag enskild väg samt LTB - långa, tunga och breda transporter. De fyra Platina-applikationerna ligger i olika versioner av Platina och stödjer helt olika delar i verksamheten samt driftas på lite olika sätt. Applikationerna innehåller egenutvecklad kod, integrationer och kopplade e-tjänster utöver plattformen. Efter en marknadskontroll har vi funnit att det inte finns några andra leverantörer som kan utföra support, förvaltning och utveckling av Platina. Det som anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör (enligt LOU 2016:1145 6 kap. 14 § punkt 3), vilket innebär att Förhandlat förfarande utan föregående annonsering kommer att tillämpas. Med denna annons om förhandsinsyn meddelar Stadsmiljöförvaltningen sin avsikt att tilldela kontraktet för support, förvaltning och utveckling av platinabaserade ärendehanteringssystem till Formpipe. I samband med denna annons om förhandsinsyn träder avtalsspärren i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter 10 dagar. Med dagens datum innebär detta att avtalsspärren gäller t o m 2024-11-11.
Intern identifierare: SMF-2024-02375
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000