672580-2022 - ResultatSverige-Mölnlycke: Kundservice
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundtjänst
Referensnummer: 22/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342300 Kundservice
II.1.4.
Kort beskrivning
Förbo AB är ett bostadsbolag som förvaltar ca 5900 lägenheter i kommunerna Härryda, Mölndal, Lerum och Kungälv. Förbo AB avser att upphandla kundtjänst som ska hantera Förbos växel med service i ärenden och frågor som handlar om uthyrning, serviceanmälningar och andra typer av bostadsfrågor. Hantering av ärenden innefattar också att ge kundservice genom att svara på allmänna frågor och att på Förbos webbplats hjälpa kunder med registrering av uppgifter, söka bostad eller liknande uppgifter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen