672624-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för betalning av parkering samt laddning av elfordon via mobiltelefon
Referensnummer: 22/185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende ett system för betalning av laddning av elfordon samt parkering via mobiltelefon.
Beställaren ser att mobil lösning för parkering och laddning av elfordon är en viktig del i utvecklingen av våra betalmedel. Beställaren vill öka möjligheter för parkören, öka driftsäkerheten och förenkla hanteringen av flera besökare vid samma tillfälle och betalstation. Parkören ska kunna välja att betala för endast den tid den parkerar respektive laddar sitt elfordon. Leverantören förstår vikten av att driva betallösningar och möjligheterna framåt för parkören och Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Betalning av parkering via app, SMS eller talsvar från mobiltelefon samt laddning av elfordon via app.
Inledning
Uppskattat värde
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3500000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga avtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte.
Omfattning
Privatpersoner som parkerar samt laddar sitt elfordon ska inte betala något extra utöver parkeringsavgiften samt av Beställaren fastslagen avgift per kWh för att genomföra sitt köp. En för privatparkören kostnadsfri hantering av parkering/laddning samt betalning av månadens inköp i form av ex. e-faktura eller kortbetalning är att betrakta som ett kostnadsneutralt köp för parkören.
Beställaren bekostar Leverantörens eventuella serviceavgifter (% på parkeringsavgiften respektive laddavgiften). Pris anges i prisfil.
Beställaren har ett avtal med Jönköping Energi som avser skötsel och underhåll av Beställarens laddinfrastruktur. Jönköping Energi äger avtalsrelationen med mjukvaruleverantör (Eways) för att driva laddprocessen samt avtal rörande installation och utbyggnad av beställarens laddinfrastruktur. I Jönköping Energis avtal med Eways ingår first line support 24/7 för svar på de vanligaste förekommande felen kopplat till start och stopp av laddprocess samt felanmälan på laddutrustningen som Jönköping Energi underhåller.
Om leverantören har extra tjänster så får det tas ut avgift av parkören för dessa. Detta redovisas i anbudet.
Upphandlingen omfattar inte ett system för digitala tillstånd.
Upphandlingen omfattar inte en hubblösning.
Utöver denna upphandling så kommer det även att upphandlas ett tjänstekoncessionsavtal gällande tjänster för betalning av parkering och laddning av elfordon via mobiltelefon. Tjänstekoncessionen kommer att omfatta samma parkeringar och i övrigt vara mycket likt detta avtal. Den största skillnaden är att andra krav gällande kostnadsneutralitet/prissättning kommer att finnas.
Det kostnadsneutrala alternativet exponeras alltid mest på Beställarens webbsida om telefonparkering.
År 2022 står mobilbetalning för 90 % som betalmetod, kortbetalning står för övriga 10 %. Detta är ett genomsnitt för samtliga köp och platser, vissa platser kan skilja sig åt i avseende betalmetod.
Utöver ovanstående omsätter övriga deltagande bolag cirka 16 miljoner kr per år.