672634-2023 - ResultatSverige-Borlänge: Anläggningsarbeten för järnvägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spårbyte Pite- och Skelleftebanan etapp 2, produktion
Referensnummer: KOM-409286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser utförande av spårbyte och ballastrening på delar av bandel 141 och 143 samt utföra ballastrening på de sträckor där räl- och slipersbyte utförts. Utöver detta ska spårbyte utföras på spår 3 och 4 inom Bastuträsk driftplats på bandel 124.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234116 Spåranläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen