See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynor, underlägg, positioneringskuddar och ryggstöd 2026
Beskrivning: Dynor, underlägg, positioneringskuddar och ryggstöd till Stockholms läns sjukvårdsområde/Hjälpmedel Stockholm och Region Gotland.
Intern identifierare: SLSO 2025-0578
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33193221 Dynor till rullstolar
Ytterligare klassificering (cpv): 33193200 Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar, 33193220 Delar och tillbehör till rullstolar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa villkor och krav på anbudsgivaren
Intern identifierare: 1754712-0
Ytterligare klassificering (cpv): 33193200 Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar, 33193220 Delar och tillbehör till rullstolar, 33193223 Säten till rullstolar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1: Stödkil [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750863-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2: Ryggstöd med hårt skal och mjuk polstring (för vuxna) [ISO 043304]
Intern identifierare: 1750837-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3: Enkel ryggdyna för trycksårsprevention som ersätter rullstolens originaldyna/klädsel [ISO 043304]
Intern identifierare: 1750838-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4: Avancerad ryggdyna för trycksårsprevention som ersätter rullstolens originalryggdyna/klädsel [ISO 043304]
Intern identifierare: 1750875-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5: Svankstöd som fästs mot eller under originalryggklädsel [ISO 181003]
Intern identifierare: 1750839-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6: AA - Komforthöjande dyna, utan sittgrop, för rullstol med hängmattesits (för barn) [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750840-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 7: AA - Komforthöjande dyna med kupad botten, utan sittgrop, för rullstol med hängmattesits (för vuxna) [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750841-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 8: AB - Tryckfördelande dyna med sittgrop, för rullstol med hängmattesits (för barn) [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750842-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 9: AB - Tryckfördelande dyna med sittgrop, för rullstol med hängmattesits (för vuxna) [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750843-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 10: AB - Tryckfördelande dyna med sittgrop, för rullstol med plansits (för vuxna) [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750844-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Anbudsområde 11: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med viscoelastiskt material i sittgrop och ytskikt av kallskum eller likvärdigt material (för barn) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750845-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Anbudsområde 12: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med viscoelastiskt material i sittgrop och ytskikt av kallskum eller likvärdigt material (för vuxna) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750846-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Anbudsområde 13: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med viscoelastiskt material i sittgrop och ytskikt av kallskum eller likvärdigt material (för tunga patienter) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750847-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Anbudsområde 14: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med värmeavledande förmåga och fuktavledande förmånga (för vuxna) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750848-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Anbudsområde 15: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med värmeavledande förmåga och fuktavledande förmåga, låg dynhöjd (för vuxna) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750868-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Anbudsområde 16: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med värmeavledande förmåga med gel eller liknande material i sittgrop [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750849-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Anbudsområde 17: AC - Tryckavlastande konturerad dyna med stötupptagningsförmåga samt ytskikt av kallskum eller likvärdigt material [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750850-17
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Anbudsområde 18: AC - Tryckavlastande plan dyna med värmeavledande förmåga och fuktavledande förmåga (för vuxna) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750869-18
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Anbudsområde 19: AC - Tryckavlastande plan dyna med värmeavledande förmåga och fuktavledande förmåga, låg dynhöjd (för vuxna) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750870-19
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Anbudsområde 20: AC - Tryckavlastande dyna (patientvikt >250 kg) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750851-20
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Anbudsområde 21: AE - Positionerande och tryckfördelande dyna med sittgrop och lateralstöd (för barn) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750852-21
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Anbudsområde 22: AE - Positionerande och tryckfördelande dyna med sittgrop och lateralstöd (för vuxna) [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750871-22
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Anbudsområde 23: AE - Positionerande och tryckfördelande dyna med urtag för sparkben [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750853-23
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Anbudsområde 24: AE - Positionerande och tryckfördelande dyna med urtag för sparkben och med lateralstöd [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750872-24
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Anbudsområde 25: AF - Positionerande och tryckavlastande luftdyna med pump [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750854-25
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Anbudsområde 26: AF - Positionerande och tryckavlastande luftdyna utan pump [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750855-26
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Anbudsområde 27: AF - Positionerande och tryckavlastande luftdyna med ventil, utan pump [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750873-27
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Anbudsområde 28: AF - Positionerande och tryckavlastande dyna med fast bas och sittgropsinlägg med luft [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750867-28
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Anbudsområde 29: Positionerande och tryckavlastande dyna med fast bas och sittgropsinlägg i gel [ISO 043303]
Intern identifierare: 1750874-29
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Anbudsområde 30: AG - Förhöjningsdyna (coxit) med handtag [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750856-30
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Anbudsområde 31: AG - Kildyna med handtag [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750857-31
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Anbudsområde 32: AH - Fiberkudde [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750858-32
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Anbudsområde 33: AH - Utjämningsplatta [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750859-33
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Anbudsområde 34: AH - Inkontinenshätta
Intern identifierare: 1750860-34
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Anbudsområde 35: AH - Komfortkil
Intern identifierare: 1750861-35
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Anbudsområde 36: AH - Hård kildyna i PZ eller liknande material [ISO 181006]
Intern identifierare: 1750862-36
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Anbudsområde 37: Positioneringskudde i skum, fiber eller i skum och fiber [ISO 090706]
Intern identifierare: 1750864-37
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Anbudsområde 38: Positioneringskudde i granulat eller likvärdigt material (torra utrymmen) [ISO 090706]
Intern identifierare: 1750865-38
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Anbudsområde 39: Positioneringskudde i granulat eller likvärdigt material (våta utrymmen) [ISO 090706]
Intern identifierare: 1750866-39