2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, projektering, hamnanläggningar, VA-arbeten
Beskrivning: Ramavtal för VA-projektering i beställarens hamnar belägna i Stockholms kommun, Kapellskär (Norrtälje kommun) och Norviks- och Nynäshamns hammar. Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom följande områden; a) projektering av VA ledningar/anläggningar i hamnområden, b) att bistå hamnen med VA-teknisk rådgivning, c) projektledarstöd/sakkunnig åt hamnen inom samtliga förekommande frågeställningar inom ramavtalets omfattning
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102049:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster