672727-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud, avancerad, enkel och mobil
Referensnummer: UPPH2023-00078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för ultraljud till framförallt kvinnosjukvård inom Region Uppsala men även tillgängligt för andra verksamheter inom regionen.
Ramavtalet avser ett enklare ultraljud och ett mer avancerat.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2023-08-21 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser ett enklare ultraljud och ett mer avancerat samt enklare mobilt.