672773-2021 - PlaneringSverige-Göteborg: Byggnation av klinik
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF - Östra sjukhuset - Upprustning IK fasad tak och fönster
Referensnummer: FAST 2018-00614
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215130 Byggnation av klinik
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter projekterar just nu ett fasadprojekt på befintlig byggnad. Projektet innebär att göra en omfattande upprustning av klimatskalet på infektionskliniken på Östra sjukhuset i Göteborg. Syftet är att byta fönster, tilläggsisolera fasaden och montera granitkeramikplattor samt tilläggsisolera taket.
Förfrågan planeras komma ut i Tendsign som LOU-upphandling öppet förfarande i februari 2022.
Entreprenadform kommer vara utförandeentreprenad.
Upphandlingsform planeras vara generalentreprenad.
Planerad igångsättningstid av produktion på plats augusti 2022
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261410 Takisoleringsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45421132 Montering av fönster, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtgärderna omfattar följande system och funktioner:
• Byte alla fönster och fönsterpartier på höghuset (inkl återställning invändigt med ny fönsterbänk)
• Tilläggsisolera och montera ny fasad av granitkeramik
• Tilläggsisolera tak samt lägga ny papp
• Ny papp på skärmtak och ny fasadskiva på undersidan av skärmtak
• Bygga igen solaltan med ny takkonstruktion och fönster
Ytor som berörs är höghuset på infektionskliniken.