672855-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för vägar – För upprättande av två vägplaner för GC-vägar, väg 1676 i Länghem och väg 554 i Bollebygd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: För upprättande av två vägplaner för GC-vägar, väg 1676 i Länghem och väg 554 i Bollebygd
Beskrivning: Upphandlingen avser två vägplaner gällande två nya gång- och cykelvägar med fast arvode: 1) Väg 1676, sträckan väg 27 till Kryddvägen, Länghem, Tranemo kommun, sträckan är ca 2 km lång. 2) Väg 554, sträckan Ballasjövägen till cirkulationsplats Rävlandavägen, Bollebygd kommun inkl. passager vid cirkulationsplatsen Rävlandavägen/Hindåsvägen, sträckan är ca 1,2 km lång. Kommande entreprenad kommer att bedrivas som utförandeentreprenad. Vägplanenerna ska tas fram från beslut om betydande miljöpåverkan, samrådsunderlag har tagits fram i tidigare skede. Syftet med projektet är att öka trafiksäkerheten genom att anlägga två GC-vägar. Längs sträckorna saknas gång- och cykelväg och oskyddade trafikanter färdas på vägar som de upplever som trafikfarliga.
Intern identifierare: KOM-416364
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311210 Konsulttjänster för vägar
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: För upprättande av två vägplaner för GC-vägar, väg 1676 i Länghem och väg 554 i Bollebygd