672940-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värmeprodukter Anestesi Omtag
Referensnummer: VF2022-00037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omtag gällande grupper ur VF2021-00029.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00037 Värmeprodukter Anestesi Omtag
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar positioner ur följande produktgrupper:
50, 51, 53 och 54
Upphandlingens värde: Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 7 500 000 SEK.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-11-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-05-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33170000 Anestesi och återupplivning, 33172100 Anestesiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Passiva värmeprodukter, aktiva värmetäcken utan behov av aggregat, värmeprodukter för aggregat och kyldräkter
50 Värmetäcke, för aggregat med rak anslutning
51 Värmetäcke, för takvärmare/värmeaggregat med konisk anslutning
53 Värmeprodukter, passiva
54 Värme/kyldräkt, vattenburen till Allon/CritiCool
Upphandlingens värde:
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 7 500 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov. Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden.