Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pilothall Bioraffenaderi Örnsköldsvik
Referensnummer: 21/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214620 Byggnation av forsknings- och provningsanstalter
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling syftar till att tillhandahålla en byggnad (pilothall) för det utökade antalet testbäddar vid RISE verksamhet i Örnsköldsvik. Byggnaden kommer preliminärt att omfatta c:a 3 800 m2 BTA, och innehålla kontor, testhallar och utrymmen för forskningsverksamhet.
Entreprenaden planeras att genomföras som en totalentreprenad, eventuellt i samverkan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen