672989-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Projektering och Byggledning - Tekniska konsulter – RAMAVTAL
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektering och Byggledning - Tekniska konsulter – RAMAVTAL
BeskrivningCopenhagen Malmö Port AB har för avsikt att upphandla ramavtal avseende tjänster inom Projektering och Byggledning. Uppdragen kommer att bestå i olika typer av uppdrag avseende projekterings- och byggledartjänster i samband med nybyggnad, ombyggnad eller tillbyggnad som rör Beställarens projekt.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenDe tre anbudsgivarna med de lägsta priserna kommer att kallas in för att presentera sina anbudsförslag. De som får högst poäng kommer att gå vidare till förhandlingar om priser och villkor.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91619:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71510000 Tomtundersökningstjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71631000 Teknisk besiktning, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader