672995-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Insamling avfall - animaliska biprodukter från livsmedelsbutiker
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling avfall - animaliska biprodukter från livsmedelsbutiker
Beskrivning: Tömning/insamling av matavfall från livsmedelsbutiker i kärl eller kvarn. Avfallet kommer att klassas som ABP vilket medför krav på hur mellanlagring skall ske. Skiljt från hushåll. Matavfall från kärl mellanlagras på Dåva, avfall från kvarn transpoteras direkt till rötningsanläggning i Skellefteå.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Insamling avfall - animaliska biprodukter från livsmedelsbutiker i Umeåregionen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95493:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport