67301-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern utvärderare Platsbaserade digitala upplevelser 2020
Referensnummer: C2020/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar en extern utvärderare till projektet Platsbaserade digitala upplevelser (PDU) som genomförs med stöd från EUs regionalfond under 2018-01-01 - 2020-12-31.
En extern utvärderare ska anlitas i syfte att fånga projektets resultat i förhållande till insatsområde Investeringar för tillväxt och sysselsättning /Norra Mellansverige/At stärka forskning, teknisk utveckling och innovation.
Syftet med utvärderingen är att fånga och beskriva projektets resultat och effekter i relation till planer och mål som finns på projektnivå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73200000 FoU-rådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen