673012-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad i samverkan, Centrallager Arlanda
Referensnummer: SDA 2021-00425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet är uppdelat i två (2) skeden:
Skede 1:  Avser upprättande av systemhandlingar, kalkyl, klimatkalkyl samt projekttidplan i ABK 09 som ska ligga till grund för entreprenadkontrakt i.
Skede 2: Avser bygghandlingar, byggnation samt överlämnande i Totalentreprenad ABT 06.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen