673057-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – FK IT Konsultavtal ITP 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFK IT Konsultavtal ITP 2024
BeskrivningFörsäkringskassan upprättar ett dynamisk inköpssystem (DIS) för att tillgodose myndighetens behov av konsulttjänster avseende resurskonsulter och i mindre omfattning uppdragstjänster, inom kunskapsområdet IT-produktion och IT-infrastruktur. Försäkringskassans IT-Produktion (ITP) ansvarar för: 1. Att leverera drift och underhåll av IT-tjänst enligt överenskomna servicenivåer 2. Att se till att det finns rätt teknisk infrastruktur enligt fastställd servicenivå och beslutade satsningsområden 3. Att ge effektiv support och stöd för driftsatta tjänster 4. Att det finns resurser med teknisk kompetens och driftkompetens till utvecklingsprojekt 5. Att driftsätta testade och godkända leveranser
Intern identifierareFK 2023/002773
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFK IT Konsultavtal ITP 2024