673081-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Djurfoder – Katt- och hundfoder till patienter och forskningsdjur vid SLU
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKatt- och hundfoder till patienter och forskningsdjur vid SLU
BeskrivningSLU avser teckna ramavtal med en (1) leverantör med uppdrag att förse SLU med katt- och hundfoder enligt vad som anges i upphandlinsdokumentet med bilagor. Universitetsdjursjukhuset vid Institutionen för kliniska vetenskaper efterfrågar medicinska veterinärfoder som är skräddarsydda för att möta djurens specifika behov och som i vissa fall är en integrerad del av behandlingen. VolymSLU inhandlar katt- och hundfoder för ca 600 000 SEK per år. Volymangivelsen utgör ingen garanti och anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet. Takvolymen om 4 MSEK avser den omfattning som maximalt kan komma att avropas under avtalsperioden. Om ramavtalets omsättning uppgår till avtalad takvolym har SLU rätt att säga upp avtalet med omedelbart upphörande till förmån för en ny upphandling.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15700000 Djurfoder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113875:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15713000 Foder för sällskapsdjur
Optioner
Beskrivning av alternativenFörlängningar.