673093-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dicksonska Palatset i Göteborg (Utveckling & ROT)
Referensnummer: 0207/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en utförandeentreprenad som omfattar betydande ombyggnad och underhåll av större delen av Dicksonska Palatset, samt dess omgivning. Higab ska rusta upp, modernisera och skapa förutsättningar för verksamhet i huset (Dicksonska Palatset) vilket är ett av Higabs Byggnadsminnen.