See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Kontrollansvarig PBL
Beskrivning: Avtalet omfattar konsulttjänster med syfte att säkerställa att kraven i bygglagstiftningen följs och att alla nödvändiga kontroller vid bygg-, rivnings- och markåtgärder utförs. Uppdragen rör ofta att bistå beställaren i upprättande av en kontrollplan och därefter löpande följa upp kontrollen av ett bygg-, rivning eller markprojekt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96255:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror