673316-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodpåsar och utrustning
Referensnummer: RS/211173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av blodpåsar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Blodpåsar med utrustning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141613 Blodpåsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser:
- Avtal på leverans av Blodpåsar med Utrustning enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Och
- Köp av Centrifuger enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen är delad i 2 delar och anbudsgivare kan lägga anbud på 1 eller 2 delar.
Utrustningarna avses att placeras. Karlstad 8 st, Kristinehamn, 2 st , Arvika 2 st, Torsby 2 st.
Centrifuger
Del nr: 2