673515-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Telefonväxeltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetslösning för telefonväxel samt Contact Centerlösning med funktionalitet för serviceärendehantering och katalogtjänst
Referensnummer: 0152/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64214200 Telefonväxeltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen Intraservice, bjuder härmed in intresserade leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i upphandling avseende Helhetslösning för telefonväxel samt Contact Centerlösning med funktionalitet för serviceärendehantering och katalogtjänst, enligt de förutsättningar som anges i denna inbjudan samt bilagor.
Verksamhetens övergripande behovsbild, upphandlingens syfte och omfång, de verksamhetsnyttor som ska realiseras och förutsättningar som gäller för upphandlingen, utvecklas i Bilaga A5, Förutsättningar, behov och målbild.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system, 72263000 Programimplementation, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Intraservice avser att upphandla telefonväxel samt Contact Centerlösning med funktionalitet för serviceärendehantering och katalogtjänst. Helhetslösningen ska så långt som möjligt baseras på standardsystem som vid anbudstillfället ska vara driftsatt hos andra kunder.
Helhetslösningen ska med eller utan anpassningar möta de minimikrav på basfunktionalitet som beskrivs i Bilaga A2, Funktionella krav.
Utöver nyttjanderätten till helhetslösningen omfattar upphandlingen även tjänster avseende:
Införande. Ansvar för att driva införandeprojektet enligt agilt arbetssätt, med hög kompetens och riskmedvetenhet, säker informationshantering samt kvalitetssäkring och kontroller inför driftsättning så att det ger staden förutsättningar att på sikt realisera förväntade nyttor i verksamheten.
Drift. Ansvar för att helhetslösningen är tillgänglig för staden att använda, vilket bland annat omfattar tillhandahållande av helhetslösningen inklusive övervakning, datalagring och backup samt att integrationer inom ramen för åtagandet fungerar.
Support och underhåll. Ansvar för att proaktivt motverka att fel uppstår, avhjälpa uppkomna funktionshindrande fel, underlätta användning av helhetslösningen, exempelvis genom support, samt att förbättra helhetslösningen genom att ge staden tillgång till nya versioner och releaser.
Utveckling. Ansvar för att tillsammans med staden driva utveckling. Staden har många års erfarenhet av att, i kraft av sin storlek, vara en kund som aktivt bidrar i dialoger för utveckling av helhetslösningen. Vi ser gärna att staden har fortsatt möjlighet till denna arbetsform och att blivande leverantör ser fördelar med den typen av samarbete.
Avveckling. Ansvar för att vid avtalets upphörande stötta staden i avvecklingsarbetet så att en säker, effektiv och störningsfri avslutning kan åstadkommas.
Villkor för ovan tjänster kommer att redovisas i upphandlingens steg 2.