673656-2021 - ResultatSverige-Laholm: Kött
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - färskt kött
Referensnummer: SBN 2021-256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende färskt kött till Laholms och Hylte kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. UM förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 3, 9 milj SEK .Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter, se Bilaga 7 Leveransförteckning Laholm_Hylte kommuner
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar varuområdena färskt kött. Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
AvgränsningUM förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från lokala producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, etc