673777-2021 - ResultatSverige-Lidköping: Telekommunikationsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bredbandsmaterial
Referensnummer: 2021-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32500000 Telekommunikationsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av bredbandsmaterial till Lidköpings kommun.
Upphandlingsobjekt
Lidköpings kommun bjuder in er att lämna anbud på vår upphandling avseende bredbandsmaterial.
Upphandlingen omfattar bredbandsmaterial till Lidköping Bredband, Lidköpings kommun.
I denna upphandling är de volymer som presenteras endast uppskattade volymer (se bilaga "Bredbandsmaterial"). De uppskattade volymerna är redovisad för den maximala avtalstiden (tre (3) år). Köparen garanterar inte att köpa viss volym. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
Takvolymen innebär en redan fastställd mängd. Den fastställda mängden anger hur stora volymer som är tillåtet att avropa från avtalet. Takvolymen gäller för avtalstiden (alltså maximalt tre (3 år)). Avtalet anses förverkat; i första hand när avtalet löpt ut i tid och i andra hand när avropad volym uppgår till den fastställda takvolymen.
Avtalsform
Ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32560000 Fiberoptiska material, 32562000 Optiska fiberkablar, 32562100 Fiberoptiska informationskablar, 32562200 Optiska telekablar, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44163230 Rörkopplingar, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter, 44320000 Kabel och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen