673818-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Revision – Revisionstjänster Hallstahammars Kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRevisionstjänster Hallstahammars Kommun
BeskrivningUpphandling av sakkunnigt biträde till Hallstahammars kommuns förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder, styrelser, kommunalförbund samt eventuella beredningar och lekmannarevisorers granskning av bolagen.
Intern identifierare2025/944
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212000 Revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelObligatorisk del för alla anbudsgivare
BeskrivningUppdraget är att i enlighet med Kommunallagen (2017:725) kapitel 12 samt senaste ”God revisionssed i kommunal verksamhet”, vara sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder, styrelser, kommunalförbund samt eventuella beredningar och lekmannarevisorers granskning av bolagen. Sakkunnigt biträde arbetar på uppdrag av, och i nära samarbete med de förtroendevalda revisorerna/lekmannarevisorerna
Intern identifierare1776622-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSanningsförsäkran - Uteslutning och kvalificering av anbudsgivare
BeskrivningAnbudsgivare lämnar anbud genom att intyga att denne inte berörs av någon av de uteslutningsgrunder som framgår av 13 kap. 1-3 §§ LOU. Anbudsgivare som lämnar anbud genom sanningsförsäkran ska inte fylla i del "Egenförsäkran (ESPD)".
Intern identifierare1776623-1