Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Egenmonitorering
Referensnummer: RS 2023 9048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna önskar att komma i kontakt med leverantörer, som erbjuder system för egenmonitorering för att hantera data från medicintekniska produkter i patientens hem enligt beskrivning nedan, i denna RFI/Marknadsundersökning inför eventuellt framtagande av underlag till upphandling.
Marknadsundersökningen kommer att bestå av ett antal frågor, se punkt 5 i dokumentet "Inbjudan till marknadsundersökning för system för egenmonitorering av Region Dalarna", som vi önskar skriftligt svar på.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna undersökning är att få hjälp av Ert kunnande inom branschen för att ge oss fördjupad information om vilka lösningar som finns på marknaden avseende system för Egenmonitorering - för att hantera data från medicintekniska produkter. Region Dalarna avser att genomföra en pilot under år 2024 inom en utvald verksamhet och eventuellt breddinförande därefter.