Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal arkitekttjänster ombyggnadsprojekt
Referensnummer: FV 2020-000014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser med denna upphandling att teckna ramavtal för arkitekttjänster inom ombyggnadsprojekt inom bostäder och lokaler. Uppdragen varierar från förstudie, program-, projekterings, bygg och relationshandling till stora totalombyggnader och mindre renoveringar.
Ramavtal kommer att tecknas med tre - fem (3 - 5) konsulter med kombinerad avropsordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen