67403-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av system för marknadsövervakning
Referensnummer: 19-27184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen
FI vill med denna upphandling få en möjlighet till övervakning samt analys av handelsdata i realtid såväl som historisk tillbakablick på minst 12 månader. Det är önskvärt att systemet ska kunna ta in data från flera olika marknader såsom Nasdaq, NGM samt Spotlight Stock Market avseende alla de instrument som är listade/upptagna till handel.
Upphandlingens innehåll och omfattning
Upphandlingen omfattar ett system för övervakning samt analys av handelsdata. Systemet ska helt driftas och förvaltas av leverantören.
En närmare beskrivning av de efterfrågade tjänsterna finns i avsnitt 1.5 "Kravspecifikation".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48614000 Datainsamlingssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen