674193-2022 - ÄndringSverige-Jönköping: Masspektrometer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masspektrometer för kliniskt bruk - LCMS
Referensnummer: RJL 2022/2844
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433100 Masspektrometer
II.1.4.
Kort beskrivning
utrustning för analys med högkänslig metodik (vätskekromatografi i kombination med masspektrometri, LC-MS). Detta inkluderar utökning av analyskapacitet och möjlighet att utföra analyser lokalt som idag skickas för analys till andra laboratorium i landet. Analys av blod- och urinprover för bland annat droger (verifiering) och alkoholmarkörer men även analyser i samband med utredning av endokrinologiska rubbningar.