674231-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Specialutbildning – Ramavtal SK-kurser 2027-2030
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal SK-kurser 2027-2030
Beskrivning: Ramavtal för SK-kurser för läkare som genomgår specialiseringstjänstgöring. Socialstyrelsen kommer att avropa kurser som behandlar specialiteternas medicinska delmål (enligt målbeskrivningarna i för tidpunkten gällande föreskrifter och allmänna råd om läkarnas specialiseringstjänstgöring), men det kan även förekomma avrop avseende specialiteternas övriga delmål. Socialstyrelsen kommer inför varje nytt kursår att göra en behovsanalys för att fastställa inom vilka kursområden myndigheten ska avropa SK-kurser. Socialstyrelsen kommer att efterfråga SK-kurser i enlighet med myndighetens för tidpunkten gällande urvalsprinciper för SK-kurser.
Intern identifierare: 2.7-13903/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80510000 Specialutbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 80320000 Medicinsk utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandling SK-leverantörer 2027-2030 - Generell del
Beskrivning: Besvaras av alla leverantörer som lämnar anbud
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandling SK-leverantörer 2027-2030 - Ramavtalsområde A (SK-kurser)
Beskrivning: Besvaras av de leverantörer som lämnar anbud på Ramavtalsområde A
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Upphandling SK-leverantörer 2027-2030 - Ramavtalsområde B (SK-kurser med avancerad utbildningsutrustning)
Beskrivning: Besvaras av de leverantörer som lämnar anbud på Ramavtalsområde B