674438-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Glasögon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasögon
Referensnummer: 23.3-6372-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Glasögon. Upphandlingen avser bildskärmsglasögon, receptslipade skyddsglasögon och synundersökningar.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av bildskärmsglasögon, receptslipade skyddsglasögon och synundersökningar. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 48 miljoner SEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till fyra (4) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser bildskärmsglasögon, receptslipade skyddsglasögon och synundersökningar.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av bildskärmsglasögon, receptslipade skyddsglasögon och synundersökningar. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 48 miljoner SEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till fyra (4) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen. Detta innebär att Kammarkollegiet ingår samordnade ramavtal eller andra gemensamma avtal i syfte att effektivisera upphandlingar avseende varor och tjänster som myndigheter upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden. I uppdraget ingår även att tillhandahålla stödverksamhet för inköp vid avrop från de samordnade ramavtalen. Ytterligare information om Kammarkollegiet och våra pågående upphandlingar, samordnade ramavtal och praktiska vägledningar finns på Avropa.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-04-03, förutsatt att upphandlingen inte blir föremål för överprövning.