674502-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Passagerartransport på väg för särskilda ändamål – Elevtransport buss (Centrala stan, Notviken, Örnäset, Hertsön och Råneå)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelElevtransport buss (Centrala stan, Notviken, Örnäset, Hertsön och Råneå)
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att tillhandahålla trygga, säkra och hållbara elevtransporter med buss för elever i Luleå kommun. Avser upptagningsområden: Centrala stan och Råneå.
Intern identifierareKLF 2024/1997
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareElevtransport buss (Centrala stan, Notviken, Örnäset, Hertsön och Råneå)