674664-2022 - PlaneringSverige-Lidingö: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Persontransporter
Referensnummer: 22/234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar persontransporter för barn och vuxna enligt nedan kategorier:
Kategori 1: Skolskjuts för barn och elever enligt skollagen.
Kategori 2 : Turbundna resor för barn och vuxna med funktionsnedsättning.
Kategori 3: Turbundna resor inom omsorg om äldre.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skolskjuts för elever, avser morgon- och eftermiddagsturer mellan angiven start- och slutpunkt
i enlighet med fastställd turlista.
Turbundna resor för barn med funktionsnedsättning mellan boende/verksamhet och korttidsvistelse/korttidstillsyn. Resor sker året om, med undantag för planerade förändringar vid
lov och storhelger. Turbundna resor för vuxna med funktionsnedsättning mellan exempelvis boende och
daglig sysselsättning. Resor sker vardagar året om utom vissa storhelger och semestrar.
Resor inom omsorg för äldre avser turbundna resor mellan boendet och dagverksamhet vardagar
året runt och/eller mellan boende och korttidsboende alla dagar året om. Resorna kan även
gälla personer under 65 år.