674730-2023 - ÄndringSverige-Karlskrona: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vindskydd för avfallsstationer
Referensnummer: FM2022-25387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett behov av att köpa in vindskydd till verksamhetens avfallskärl som är placerade på olika avfallsstationer (ej miljöstationer) runt om på Berga, Muskö och Väddö. Avfallskärl nyttjas av fartyg/farkoster och behöver därför vara placerade i direkt anslutning till dessa. Behovet har uppkommit då det i regel uppstår vindar vars styrka varierar men likväl kan få avfallskärlen att blåsa iväg från sin ursprungsposition. Detta medför att det är av stor vikt att avfallskärlen har erforderligt skydd som kan skydda avfallskärlen under årets alla olika årstider/väder.