2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för fastighetsdokumentation
Beskrivning: System för fastighetsdokumentation, för arkivering och hantering av teknisk dokumentation och digitala ritningar kopplad till fastighet och fastighetsdrift. Arkivet ska rymma ritningar och relaterade byggdokument och handlingar i stora mängder och vara tillgängligt för både interna och externa användare, via dator och mobila lösningar
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:138169:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren äger rätt att förlänga avtalstiden med valfritt antal tillfällen, dock max upp till 72 månader (6 år).