See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tolkförmedlingstjänster Platstolk
Beskrivning: Anbudsgivare ska tillhandahålla och förmedla platstolkar för utförande av uppdrag i enlighet med villkoren och de krav som ställts i denna upphandling. Leverantören ska utföra alla sina åtaganden enligt ramavtalet på ett professionellt och fackmannamässigt sätt. Anbudsgivaren är skyldig att följa gällande lagar och förordningar samt i övrigt agera i enlighet med för branschen gällande god sed och etiska normer. All Platstolkning ska genomföras i enlighet med upphandlingsdokumentet. Anbudsgivaren ska ansvara för att samtliga uppdrag genomförs i enlighet med §§17-23 i Kammarkollegiets tolkföreskrifter (KAMFS 2021:2) avseende god tolksed. Anbudsgivaren ska vidare samordna uppdrag i de fall det är tidsmässig och geografiskt möjligt. Anbudsgivaren ska verka för att tolkar förmedlas så att resor undviks i så stor utsträckning som möjligt eller när detta inte är möjligt, att resvägen minimineras.
Föregående meddelande: 502228-2023
Intern identifierare: Af-2023/0051 9378
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Stockholms län
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Obligatoriska krav
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på leverantören
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Blekinge län
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Gotlands Län
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Dalarnas Län
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Jönköpings Län
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Gävleborgs Län
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Jämtlands Län
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Hallands Län
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Kalmar Län
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Norrbottens län
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Kronobergs Län
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Skåne Län
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Södermanlands Län
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Uppsala län
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Västerbottens Län
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Värmlands Län
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Örebro Län
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Västernorrlands Län
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Västra Götalands Län
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Västmanlands Län
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Östergötlands Län