674910-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samarbetspartner inom processorientering
Referensnummer: 2023-73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens behov av en samarbetspartner inom processorientering vars utbildning och rådgivning vilar på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet.
Kalmar kommunkoncern uppskattar sin totala inköpvolym till cirka 500 000 SEK per år och uppskattar följande omfattning per roll:
Roller inom processledning: 170–200 personer
Roller inom resursledning: ca 300 personer
Processanvändare: ca 6000 personer
Processtöd/kvalitetsledare: ca 10 personer
Kvalitetschef: 1 person
Vid beställarens behov skall det vara möjligt att under avtalstiden avropa även tillkommande utbildningstillfällen till en kostnad motsvarande avtalat pris.
Borgholms kommun uppskattar enbart nyttja rådgivning per timme och uppskattar sin årliga inköpsvolym till ca 20 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommunkoncern och Borgholms kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Matilda Petersson, upphandlare
tfn: +46 (0)10 352 17 80
e-post: matilda.petersson@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast 2023-09-25 14:00
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommunkoncern:
Kalmar kommun (org.nr 212000-0746)
Kalmar Vatten AB (org.nr 556481-7509)
Kalmarhem AB (org.nr. 556526-5906)
Kalmar Science Park AB (org.nr 556504-2859)
Kalmar Öland Airport AB (org.nr 556715-8117)
Räddningstjänsten Sydost (org.nr 222000-3301)
Kalmar Kommunbolag AB (org.nr 556527-6184)
Destination Kalmar AB (org.nr 556574-7929)
Växtplats i Kalmar AB (org.nr 556052-8035)
Kalmar Hamn AB (org.nr 556013-8348)
Borgholms kommun (org.nr. 212000-0795)
Omfattning
Upphandlingen avser beställarens behov av en samarbetspartner inom processorientering vars utbildning och rådgivning vilar på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. Läs mer i stycket kravspecifikation.
Takbelopp för ramavtalet är 2 500 000 SEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.