67495-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt anlöp - digital plattform för anlöpsoptimering
Referensnummer: 8602-22002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en digital plattform för optimering av fartygsanlöp till Göteborgs hamn för att minska utsläpp och uppnå bättre utnyttjande av befintliga kajer och infrastruktur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48331000 Programvara för projektledning, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 48951000 Båtlokaliseringssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen