2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter: Gestaltning och projektering av belysning
Beskrivning: Kommunen har behov av att anlita konsulter för utförande av uppdrag inom gestaltning och projektering av belysning. Med projektering av belysning avses utöver de tekniska detaljerna även elkonstruktion, dimensionering, styrning och övervakning samt möjlig tillämpning av Internet of Things (IoT) och lösningar för Smart city. Konsulttjänster behövs i samband med att kommunen ska bygga om eller bygga nytt anläggningsprojekt och specifika belysningsprojekt samt vid reinvestering av all belysning till LED.
Intern identifierare: UE 25.129
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000