675131-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reservkraftssystem – UPS (Uninterruptible Power Supply)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUPS (Uninterruptible Power Supply)
BeskrivningUpphandlingen omfattar UPS (batteridriven reservkraft) till Stockholms Hamn AB och Kapellskärs Hamn AB. Upphandlingen omfattar drift och underhåll samt service och jour 24/7. Upphandlingen omfattar även ersättning av befintliga uttjänta anläggningar. Omfattningen av de befintliga anläggningarna redovisas i steg 2 i upphandlingen. Denna upphandling är inte delad i avtalsområden då det i denna entreprenad ingår service, drift och underhåll. För en effektiv samordning kan Beställaren endast ha en Entreprenör. Entreprenörer ska kunna leverera samtliga efterfrågade varor och tjänster. Beställaren har valt att separat upphandla RKV, samtidigt med denna upphandling. Beställaren avser att teckna Avtal med en (1) Entreprenör. Avtalets uppskattade omsättning är 2 000 000 svenska kronor/år. Avtalets högsta värde är 20 000 000 svenska kronor för hela avtalstiden på åtta (8) år. Uppskattad omsättning är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31682510 Reservkraftssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119617:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31682500 Reservelektricitetsaggregat