675206-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konkurrensutsättning av DIS Tekniska Konsulter 49848, Miljöteknisk markundersökning för resurscenter Moheden, Tullinge
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konkurrensutsättning av DIS Tekniska Konsulter 49848, Miljöteknisk markundersökning för resurscenter Moheden, Tullinge
Beskrivning: Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: Dynamiskt inköpssystem Tekniska Konsulter 49848, Miljötekniska utredningar. Botkyrka kommun vill ta fram en detaljplan för resurscenter Moheden söder om det befintliga småhusområdet i Tullinge vid Bertheliusvägen. Kommunen driver planarbetet och beställer även vissa utredningar, däribland miljöteknisk markundersökning. Syftet med miljöteknisk markundersökning är att påvisa vilka risker som eventuella förekommande markföroreningar kan ge på människor eller miljö, samt ge underlag för projektering och kostnadsbedömning av framtida schaktningar på platsen. På den aktuella fastigheten planeras anläggandet av resurscentrum, vilket gett ett behov att utreda i vilken utsträckning höga halter förorenade ämnen förekommer i markmiljön. Jordlagerförhållanden och hydrogeologiska förhållanden ska redovisas. Markundersökning och sondering ska utföras. Miljötekniska fält och laboratorieundersökningar ska utföras.
Intern identifierare: 2025:00338
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 75110000 Allmänna offentliga tjänster, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90710000 Miljöledning, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konkurrensutsättning av DIS Tekniska Konsulter 49848, Miljöteknisk markundersökning för resurscenter Moheden, Tullinge