Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster för Uddevalla Kommun
Referensnummer: KREV 2021-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling genomförs på uppdrag av kommunens revisorer och omfattar tjänsten som sakkunniga till de förtroendevalda revisorerna i kommunen för grundläggande och fördjupad granskning, sakkunniga till lekmannarevisorer i bolag/stiftelser samt tjänsten finansiell revision/auktoriserad revisor i bolag/stiftelser/förbund.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79212100 Finansiell revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet är att anskaffa högkvalitativa revisionstjänster. Detta innefattar tjänsterna som sakkunniga till de förtroendevalda revisorerna i kommunen för grundläggande och fördjupad granskning, sakkunniga till lekmannarevisorer i bolag/stiftelser/förbund samt även auktoriserade revisorer till bolagen/stiftelser/förbund för finansiell revision.